Oleje a vosky
Aké sú rozdiely medzi OSMO Tvrdým voskovým olejom a OSMO Top olejom? V článku sa dozviete výsledky testu odolnosti týchto OSMO olejov voči kvapalinám používaných v domácnostiach. Tiež tu nájdete návod na ich správnu aplikáciu.
Ahojte všetci. Mnohí sa nás pýtate, ktorý OSMO olej je najvhodnejší na náter pracovných dosiek. Dnes sa im trochu bližšie pozrieme na zúbok. Konkrétne Tvrdému Voskovému Oleju (TVO) a Top Oleju. Často dostávame otázky, aký a či je vôbec medzi nimi rozdiel. Pripravili sme malý 24 hodinový test, ktorý mnohé objasnil.
K tomuto článku nás inšpirovala pravidelná situácia pri styku so zákazníkmi a ich časté otázky na túto tému. Tiež v praxi zaužívané a tradované spôsoby aplikácie, nie vždy úplne vhodné. My sme v praktickom 24 hodinovom teste otestovali odolnosti oboch výrobkov voči nápojom a tekutinám bežne používaným v domácnostiach. Konkrétne išlo o biele a červené víno, pivo 10°, colový nápoj, kávu, šťavu z čerstvého pomaranča, vodu a mlieko. Ako vzorka poslúžila smreková škárovka. Oba produkty TVO aj Top olej boli vo veľmi vychytenom odtieni natural, čo v praxi znamená minimálnu pigmentáciu za účelom dosiahnutia prirodzeného vzhľadu dreva (akoby bez náteru).
„Čo myslíte, ktorý dopadol lepšie?“
Ako sme postupovali:
Smrekové dosky sme vybrúsili do zrnitosti 120 a začistili červenou brúsnou vlnou zrnitosti 320. Na povrch sme naniesli postupne OSMO štetcom Top olej Natural 3068 a TVO Natural 3041. Oba výrobky mali veľmi podobnú konzistenciu, veľmi dobre sa nanášali. Prvý náter zasychal do ďalšieho dňa. Tu je vhodné sa pozastaviť. Často sa odporúča aplikovať Top olej stieracou metódou handričkou. No čo je prijateľné u moridla nemožno použiť na finiše. Je to preto, lebo Top olej je zmes olejov a voskov, no pri nanášaní a následne stieraní handričkou zotrieme ochrannú vrstvu vosku. Potom nastávajú situácie, že pri záťaži vodou sa zvyknú povrchy fľakovať. Aby sme predišli tomuto javu nanášame OSMO Top olej vždy štetcom alebo valčekom z mikrovlákna!!!
Na fotografii je dobre vidieť ako odtieň Natural po vyschnutí funguje. Drevo skutočne pôsobí prirodzene, akoby ani nebolo natreté. Kto pracuje s olejmi a voskami vie že jednou ich vlastností je pri nátere bezfarebnými odtieňmi „farbenie“ povrchu dožlta. S týmto problémom sa vývojári z OSMA popasovali veľmi dobre a výsledkom je odtieň Natural.
Po vyschnutí sme povrchy prebehli šedou brúsnou vlnou typu Scotch Brite o zrnitosti 600. Produkty OSMO zdvíhajú vlákna dreva po prvom nátere minimálne (podľa typu dreviny takmer vôbec), ale jemné začistenie brúsnou vlnou nie je nikdy na škodu. Následne sme aplikovali druhý náter rovnakým spôsobom ako prvý. Opäť sa zastavíme. Aj keď náter vytvrdne za uvádzaných 8 – 10 hodín jeho vyzretie trvá podstatne dlhšie až 14 dní. V praxi to znamená, že povrchy sú vyschnuté, môže sa s nimi pracovať, ale nesmú sa zaťažovať vodou a inými tekutinami. Mohli by vznikať nevzhľadné fľaky. Z praxe vieme že na plné zaťaženie treba čakať minimálne 7 dní. Tak aj naše vzorky sme nechali zrieť dva týždne.
Samotný 24 hodinový test, alebo „len tú dosku kľudne polej – zachráni to OSMO olej“:
Inšpirovaní prehláseniami výrobcu o tom ako testované produkty odolávajú rôznym kvapalinám, ktoré sa môžu v domácnostiach dostať do kontaktu s pracovnými doskami sme vyskúšali nasledovné. Na obe testovacie dosky sme identicky naniesli malé množstvá nasledovných kvapalín.
V stĺpcovom poradí:
- pomarančová šťava
- voda z vodovodu
- mlieko
- biele víno
- červené víno
- pivo 10°
- kolový nápoj
- káva
OSMO uvádza že tieto olejovosky odolávajú tiež slinám a potu, ale testovať to nám prišlo trošku negustiózne a tak sme sa uspokojili s tvrdením výrobcu.
Všetko sme nechali odstáť presne 24 hodín pri teplote približne 16°C.
Čo myslíte je OSMO olej skutočne tak kvalitný ako sa o ňom hovorí?
Sami sme boli zvedaví ako to dopadne. Naše najväčšie obavy spôsobovalo červené víno, ktoré vďaka svojej výraznej farbe ešte k tomu nanesenej na bielenom podklade vie narobiť peknú paseku. A ako sa hovorí: In vino veritas, weine spots was ist das? To bol vtip.
Úprimne, vrásky nám robil aj kolový nápoj, predsa len nie práve malý obsah kyseliny fosforečnej? A tiež samotná pomarančová šťava.
Tak už ďalej nebudeme napínať a prezradíme výsledky.
Všetky kvapaliny boli zaschnuté s výnimkou pomarančovej šťavy. Tá bola v stave gélovitosti. Na ich odstránenie sme použili čistú vodu a handričku. Na všeobecné prekvapenie si ich odstránenie nevyžadovalo väčšiu námahu.
Červené víno išlo dole ako po masle, ťažšie sa čistili zbytky lepkavého cukru z kolového nápoja.
Tiež, zasušené mlieko trošku odporovalo naproti tomu pomarančová šťava bez protestov.
Zbytky kávy sme hlavne po obvode zasušeného kruhu odstraňovali najdlhšie.
Zaujímavo sa „vyfarbila“ zaschnutá voda z vodovodu. Ostali po nej usadeniny podobné tým vo varných kanviciach. Každopádne opakovaným čistením vlažnou vodou sa to vyriešilo.
Záver pokusu:
Vo výsledku boli obe vzorky úplne očistené len s použitím čistej vlažnej vody. Nikde neostali žiadne fľaky, odtlačky a ani červený pigment (čoho sme sa báli najviac). Môžeme teda s pokojným svedomím prehlásiť že OSMO TVO a OSMO Top olej plne odpovedajú popisu a garanciám výrobcu.
Pre úplnosť sme vzorové dosky ošetrili OSMO Voskovou údržbou a čistiacim prostriedkom 3029. Tento prípravok je jemne gélovitej konzistencie a slúži na čistenie a údržbu povrchov ošetrených olejovoskami. Zároveň funguje ako regenerátor povrchu a dodáva potrebné vosky. Nanesiete ho handričkou a ľahko zapracujete do povrchu. Je vhodný aj na zvýšenie lesku povrchov a na odstraňovanie odolných či „zažratých“ škvŕn z rôznych chemikálií. Pre bežnú údržbu pracovných dosiek upravených olejovoskami Vám postačí OSMO Čistič sprej 8026.
Tak ako je to teda s používaním OSMO TVO a OSMO Top oleja na pracovné dosky?
Ako sme mali možnosť vidieť, výrobky pri zaťažovaní rôznymi kvapalinami nevykazovali žiadnu zmenu vzhľadu.
Tak kedy použiť Tvrdý voskový olej a kedy Top olej?
Top olej je vhodný predovšetkým pre kuchyne. Hlavne na pracovné dosky, stoly, obloženia, nábytok. Navyše má certifikáciu pre priamy styk s potravinami. Pri použití TVO v kuchyni sa Vám samozrejme nič nestane, veď je predsa vhodný na detské hračky, ale samotný certifikát pre styk s potravinami nemá. Je určený hlavne na podlahy, vyrába sa v rôznych prevedeniach.
Oteruvzdornosť TVO a Top oleja je zrovnateľná.
Tvrdý voskový olej:
Prednostné použitie na drevené podlahy, parkety, palubovky
Možno použiť aj na nábytok, pracovné dosky, detské hračky…
Modifikácie rýchlosti tuhnutia: Original, Rapid, Expres
K dispozícii v dvoch stupňoch protišmykovej úpravy: R9, R11
4 stupne lesku: lesk, polomat, hodvábny polomat, mat
Paleta farieb v TVO farebných + natural mat
Rôzne veľkosti balení: 0,75L, 2,5L, 10L, 25L
Top olej:
Prednostné použitie na kuchynské pracovné dosky, stoly, detské hračky
Tiež nábytok, drevené prvky v interiéri v styku s potravinami
Má certifikát pre priamy styk s potravinami
Účelné 0,5L balenie
2 stupne lesku: polomat, mat
4 farebné odtiene: natural mat, akácia mat, biely hodvábny polomat, terra hodvábny polomat, grafit hodvábny polomat
Pre úplnú informáciu, videonávod ako aplikovať OSMO TVO efekt natural na drevené podlahy v interiéri môžete zhliadnuť kliknutím na tento odkaz.
Veríme, že sme Vám týmto článkom pomohli v orientácii vo svete OSMO. Ak by Vás pokus zaujal hlbšie a chceli by ste pozrieť jeho širšie spracovanie odporúčame jeho rozšírenú verziu vo formáte PDF na tomto odkaze.