Zo života epoxidára
„Vyvretá“, alebo „zahorená“ živica je to čo vám ostane z aktivovaného epoxidového systému, keď si v nesprávnu dobu odskočíte na cigaretku. Ako tomu predísť sa dočítate v článku.
Ahojte všetci, počuli ste už slovné spojenie vyvretá živica? To je to čo vidíte na fotografii. Pre nás je to klasika – obohraná platňa. Takmer vždy to začne takto. Do predajne vtrhne rozzúrený zákazník (s epoxidom pracoval „až“ prvýkrát) so sebaistým výrazom v tvári a megapresvedčením o svojej pravde spustí.
„Čo ste mi to predali za materiál, spravil som všetko ako ste povedali a ono to predčasne vytuhlo chcem to reklamovať“.
Pýtame sa ho teda ako postupoval.
„Však hovorím, tak ako ste povedali. Podvečer po slnečnom dni som išiel penetrovať terasu otočenú na západ, bola celkom vyhriata. Vonku bolo 25 v tieni a keďže som chcel ísť večer do krčmy na pivo tak som to zamiešal naraz, nech to mám skôr za sebou. Spoliehal som sa že mi príde pomôcť zať, ale na poslednú chvíľu mu niečo do toho prišlo. Tak som na to ostal sám. Ako vravím, zamiešal som to celé naraz, začal valcovať, však to bude 1,2,3. Lenže bolo teplo a asi v polke som si zapálil cigaretku a po vyfajčení som zistil, že živica je vyvretá, kýbel je tvrdý jak štolverka, valec prilepený. Tak to sme sa nedohodli šéfko, to mi budete musieť vrátiť peniaze“.
No, občas sa to stáva. Vždy a hlavne novým zákazníkom vysvetľujeme postup práce, možné riziká a na čo si majú dať pozor pri práci s epoxidom. Väčšinou si to vypočujú, niekedy povedia že to poznajú, že už s tým robili atď. V praxi ale často krát z rôznych dôvodov experimentujú, nie vždy s uspokojivým výsledkom.
Takže kde bola chyba? Tak ako vraví v starom prísloví: stokrát nič zabilo vola. Tu prinášame základné parametre, ktoré by ste mali vedieť pred tým ako začnete pracovať s epoxidovými systémami.
1.Teplota
Pri práci s epoxidovými systémami sledujeme tri teploty a to podkladu, vzduchu, a spracovávaného materiálu. Pri štandardných epoxidoch má byť teplota vzduchu a podkladu 15 – 30°C. Vo všeobecnosti nižšia teplota spomaľuje a vyššia zrýchľuje reakciu tuhnutia. Ak by bola teplota spracovávaného materiálu veľmi nízka, môže sa stať že sa reakcia tuhnutia ani nerozbehne. (To potom opäť volá zákazník, že ten materiál je chybný).
2. Objem spracovávaného materiálu
Čím väčší objem tým kratší čas na spracovanie. Tu máte dve možnosti. Pri nepriaznivých podmienkach ako napr. vyššia teplota vzduchu si pri spracovaní môžete rozdeliť potrebné množstvo na viac častí samozrejme v správnom tužiacom pomere a pracovať postupne. Alebo ak sa reakcia tuhnutia začína nekontrolovateľne rozbiehať čo spoznáte rýchlym zahrievaním nádoby, jej obsah treba okamžite vyliať na podkladový betón kde sa reakčné teplo absorbuje a situáciu zachráni. To ale podklad nemôže byť vyhriaty po celodennom slnku ako záhradný gril.
3. Čas spracovania
Dá sa ovplyvniť typom použitého tužidla. Vo všeobecnosti čím dlhšia doba prejde od zamiešania systému, tým menej času máme na spracovanie. Tento parameter sa dá ovplyvniť naplnením systému vhodným plnivom (s vhodnou teplotou) napr. kremičitým pieskom.
Takže spomínaný pán mal do činenia so súborom faktorov ktoré viedli k neblahému výsledku. Aj keď najviac zavážilo ponechanie väčšieho objemu v kýbli na vyhriatej terase.
Čo môžete urobiť, ak sa Vám náhodou stane niečo podobné a z tekutej živice je razom živica vyvretá?
1. Začiatok nekontrolovateľnej termickej reakcie spoznáte prudkým nárastom teploty nádoby z ktorej sa začne následne dymiť. Nádobu nikdy nechytajte holými rukami jej teplota môže prekročiť 80°C. Odsuňte ju do bezpečia, kde môže reakcia pokojne prebehnúť, následne sama vychladne. Pre Vaše info, raz prišiel pán reklamovať zbytok natuženej živice, ktorú sám vyhodil do smetí a následne mu zapálila smetný kôš. (smajlík)
2. Minimalizovať škody – iba mechanicky. Ak Vám vyvrelo náhodou väčšie množstvo živice priamo na upravovanom podklade je najvhodnejšie náradie sekáč (skoro som napísal kosák) a kladivo, prípadne diamantová brúska.
Na záver by som chcel zdôrazniť, že práca s epoxidovými živicami nie je strašiak. Takéto prípady sa stávajú veľmi ojedinele a v drvivej väčšine ľudom, ktorí s epoxidmi pracujú prvýkrát. Ak budete počúvať naše rady, čítať technické návody bude to v pohode. Ak si v niečom nie ste istí jednoducho nám zavolajte, napíšte. Dúfam že sa článok páčil a hlavne Vám pomohol, ak ste s ním spokojní poteší nás Váš like.