Blog

Liata epoxidová podlaha svojpomocne


Liate epoxidové podlahy

Všetko čo potrebujete vedieť na úspešné položenie liatej podlahy svojpomocne, sa dozviete v tomto blogu. Čakajú vás návody, tipy, triky a vtipy. Príjemné čítanie.

Ako na epoxidovú podlahu?

„Liata epoxidová podlaha – a zvládnem to svojpomocne?“ Tak túto otázku dostávame pomerne často, až tak často že sme sa o nej rozhodli napísať článok. Zo skúseností vám môžeme pokojne prezradiť, že takmer každý priemerne zručný človiečik pri dodržaní obecných postupov a doporučení „položí“ epoxidovú podlahu zdarne. V texte sa vyhneme siahodlhým popisom. Opierajúc sa o naše dlhoročné skúsenosti sa vám budeme snažiť doporučiť najjednoduchšie a najefektívnejšie riešenie na aplikáciu. Všetko potrebné strojné vybavenie budeme zvažovať v hobby rovine. Ono na to, aby ste si doma položili epoxidovú stierku, vôbec nemusíte vlastniť otryskávacie zariadenie v hodnote 1000 – cok EUR. Tak poďme teda na to.

Modelujme:

Budeme brať v úvahu, že potrebujeme povrchovo upraviť klasickú dvojgaráž o rozmere obligátnych 30 m².  Ďalej popíšeme všetky kroky, ktoré bude potrebné previesť, aby epoxidová podlaha poctivo držala.

liata epoxidová podlaha - čipsovanie

Finálna úprava epoxidovej stierky – presypom akrylovými čipsami

Prvé, čo nás bude zaujímať je stav podkladu – možnosti:

  • čerstvý betón, betónový poter: je nutné nechať vyzrieť 28 dní, následne brúsením odstrániť vystúpené cementové mlieko a  povysávať
  • starý súdržný betón – poter: ideálne prebrúsiť, aby sme sa dostali k „čistému“ betónu, následne povysávať
  • zatopený betónový poter: nechať vyschnúť, následne prebrúsiť a povysávať
  • betón natretý rôznymi neznámymi nátermi: rozhodne prebrúsiť, staré nátery je ideálne úplne odstrániť a povysávať
  • betónový povrch ošetrený epoxidovým náterom: keďže epoxid sa s epoxidom prepojí, je nutné podklad dôkladne odmastiť napr. acetónom, denaturovaným liehom
  • leštený tzv. pancierový betón: tu pomôže iba poctivé prebrúsenie vrchnej hladenej vrstvy
  • cementová nivelačná hmota: jemne prebrúsiť a povysávať

Zároveň pre podklad platí:

  • zbytková vlhkosť betónu môže byť max. 10%
  • rovinnosť pre liate systémy max. 2 mm / 2 m
  • pevnosť v tlaku pre pojazdné plochy min. 21,5 MPa, pre pochôdzne plochy min. 14,7 MPa
  • prídržnosť min. 1,5 MPa

Prípravné práce

Brúsenie:

Tak tento krok nie je dobré preskočiť. Prečo nestačí iba povysávať? Rôzne nečistoty,  mastnota od olejov ktorá sa vsiakla do betónu vo výsledku spôsobí, že sa penetrácia „nezakotví“ a liata podlaha takpovediac “ odskočí“. A to by bola škoda. Brúsením si zároveň vyrovnávame podklad a vo výsledku spotrebujeme menej materiálu na to, aby sme dosiahli pekne znivelizovanú plochu.

Je nám jasné, že nie každý má doma potrebnú diamantovú brúsku. Ale taktiež vieme, že dnes si potrebné vybavenie poľahky zoženiete v najbližšej požičovni náradia. K dispozícii sú aj brúsky s odsávaním prachu. Výpožičné ceny už dávno nie sú strašiakom, takže na tomto kroku rozhodne nezbankrotujete.

brúsenie podkladu

Brúsenie podkladového betónu brúskou s diamantovým kotúčom a odsávaním

Vysávanie:

Tento hoci triviálny krok, nemožno ho však zanedbať. Prach by pôsobil ako separačná vrstva a navyše by mohol znečistiť farebný odtieň podlahy. Dnes sa v každom rodinnom dome nájde jednoduchý priemyselný vysávač napr. KÄRCHER.

 

Aké náradie budem potrebovať na položenie liatej podlahy?

  • penetračný valec, rukovať, držiak

penetračný valec

  • rakľu so zubovými násadami, alebo gumennú stierku, odvzdušňovací valec tzv. ježko

pracovné pomôcky na aplikáciu liatej podlahy

  • klincové násady na topánky

podošvy s hrotmi na pokládku liatej podlahy

  • ochranné pracovné prostriedky (rukavice …)

U nás všetky tieto položky zoženiete a rozhodne to nie sú drahé záležitosti.

Čo ďalej:

Máme prebrúsené, povysávané, vyčistené. Všetko si pripravíme tak, aby sme na podlahu nemuseli vstupovať min. 24 hod po jej položení. Materiál, ktorý u nás zakúpite je vhodné skladovať v tej miestnosti kde ho aj budete aplikovať. Je to z dôvodu vyrovnania teplôt. Liata epoxidová podlaha sa najlepšie aplikuje v teplotnom rozmedzí 15 – 35°C, ideálne však pri 20 – 25°C. Tento údaj platí pre podklad, materiál aj vzduch v miestnosti!

TIP: Pri pokládke v zimných mesiacoch keď je vonku chladno, nenechávajte otvorené dvere garáže a to ani pri tuhnutí. Práve v týchto prechodových miestach sa vplyvom podchladenia a prievanu zvyknú tvoriť bublinky na povrchu podlahy. V najhoršom scenári v týchto miestach podlaha vôbec nevytuhne.

Penetrácia:

Na tú vám odporúčame náš výrobok CHS-EPODUR 474 PRIMER. Je vo výhodnom 12,2kg  + 2,8kg dvojzložkovom balení. Pre svoje vylepšené penetračné vlastnosti sa prioritne používa na pečatenie mostoviek, no my ho odporúčame aj na bežné penetračné účely. Keďže sa pre penetráciu štandardne uvažuje so spotrebou 0,3 – 0,8 kg/m², je spomínané 15 kg balenie ideálne pre našich 30 m².

penetrácia s CHS-EPOXY 474

Epoxidová penetrácia – aplikácia valcom

Základom úspechu je správne rozmiešanie. Ako prvé premiešame najlepšie elektrickým miešadlom zložku A približne 2-3 min.  Následne do nej vlejeme zložku B a premiešame ich súčasne. Či už stačí nám napovie jednoliaty farebný odtieň penetrácie. Aktivovanú živicu rozlejeme na „kôpky“ v rôznych miestach v celej garáži. Penetračnú hmotu následne zapracujeme do podkladu penetračným valcom, alebo gumennou stierkou. Ak nám rozmer garáže a dĺžka teleskopickej tyče inak neumožní, obujeme si klincové topánky. S nimi sa pohodlne dostaneme na každé miesto garáže. Hmotu homogénne roztiahneme – rozpracujeme.

Presyp kremičitým pieskom:

Následne presypeme sušeným kremičitým pieskom najlepšie frakcie ST 03 – 08.  Stačí tak cca 1 kg/m². Týmto krokom výrazne zvýšime kotviacu schopnosť a pevnosť výslednej podlahy. Podlahu necháme 24 hodín odpočívať. Potom povysávame prebytočný neukotvený piesok.

presyp penetrácie kremičitým pieskom

Presyp epoxidovej penetrácie sušeným kremičitým pieskom

Všimnite si schopnosť prieniku epoxidovej penetrácie CHS-EPODUR 474 PRIMER do podkladu. V hornej časti fotografie je náter výrazne tmavší, čo je spôsobené jeho vsiaknutím do ofrézovaného betónu. Nižšia časť bola penetrovaná s odstupom niekoľkých minút.

epoxidová penetrácia - presyp kremičitým pieskom

Správne presypaná podlaha – detail

TIP: Po natužení nenechávajte živicu dlhšie ako 20 minút v nádobe – mohla by „vyvrieť“. Pozrite náš článok Vyvretá živica. To rozlievanie na „kôpky“, alebo pásy má svoj zmysel.

Je nutné penetrovať a čím?

Tisíckrát áno. Teda napenetrovať stačí raz, ale je to 1000-násobne dôležité. Správna penetrácia je nutný krok ku kvalitnej podlahe.  Tým, že preniká hlboko do podkladu ho výrazne spevňuje a súčasne z neho vytláča vzduch a podklad uzatvára. Ak by sme ho neuzavreli vzduch by sa vo forme bubliniek dostával do vrchnej vrstvy a vznikli by nám nevzhľadné krátery. Následne penetrácia spolu s kremičitým pieskom vytvára kotviaci prechodový mostík pre následné vrstvy liatej podlahy.

krátery v liatej podlahe

Výsledok neuzavretia podkladu penetráciou, príp. absencia „ježkovania“

TIP: Na tomto mieste vás chceme upozorniť, aby ste z dôvodu nižšej ceny nepoužívali lacné akrylátové penetrácie. Jednak  nie sú vzájomne kompatibilné a  ani pevnostnými vlastnosťami sa nedá akrylát s epoxidom porovnávať. Je to ako keby ste porovnávali Trabanta s BMW.

 

Ako na dilatácie a nerovnosti v podklade?

V praxi sa často stáva, že v niektorej časti podkladu máte dilatačnú špáru. Pokiaľ to nie je dilatácia funkčná (bola vytvorená len z dôvodu zmraštivosti betónu pri tuhnutí), môžeme ju pokojne vytmeliť epoxidovým tmelom. Postup je jednoduchý. Natužíte si malé množstvo penetračnej živice CHS-EPODUR  474 PRIMER a do zmesi pridáte práškovú hmotu SIPERNAT 22 S. Je to veľmi jemný anorganický „nadýchaný“ prášok, ktorý fantasticky zahusťuje epoxidové hmoty. Zmes premiešate až kým sa nevytvorí tmel vhodnej konzistencie. Tú si volíte sami množstvom pridaného SIPERNATU. Následne túto hmotu zapracujete do škáry bežným murárskym náradím a necháte 24 hodín vyzrieť. Týmto spôsobom môžete vyspravovať  rôzne nerovnosti a výškové rozdiely podkladu.

epoxidový tmel

Epoxidový tmel – výroba

tmelenie pracovnej dilatácie epoxidovým tmelom

Tmelenie pracovnej dilatácie epoxidovým tmelom

TIP: Pokiaľ je dilatácia funkčná – musí ostať zachovaná. Pri kladení podlahy ju normálne zalejete a po vytuhnutí ju znovu narežete karbobrúskou s diamantovým kotúčom. Pri väčších hrúbkach liatej podlahy môžete tmelom prilepiť proti sebe dva L – profily priamo nad dilatáciou, čím ju zachováte. Vytvorenú škáru medzi profilmi vyplníte polyuretanovým tmelom.

A konečne Liata epoxidová podlaha – pokládka

Postup je jednoduchý. Na napenetrovaný, vyspravený a povysávaný povrch aplikujeme vrchnú vrstvu epoxidovej stierky. Tú reprezentuje náš produkt EPOSTYL 521-01 vo vybranom RAL odtieni. Je to dvojzložková liata epoxidová podlaha v balení 20kg + 6kg. Spotreba sa pri liatej podlahe uvádza 1,3 kg/m² pri hrúbke 1 mm. Čiže 26 kg balenie EPOSTYLU 521-01 vám vystačí na 20 m² pri hrúbke 1 mm. Ak pre našich modelových 30 m² použijete 2 súpravy liatej podlahy, vystačí vám to presne na 30 m² pri hrúbke 1,5 mm. A to už je na dnešnú dobu slušná podlaha. Pri tejto hrúbke sa krásne uplatní samonivelita liatej podlahy a ak ste mali podklad viac-menej vo vodováhe môžete sa tešiť na krásne zrkadlovú plochu.

Ak máte podklad šikmý, či v naklonenej rovine , máte 4 možnosti nápravy:

  • Podkladový betónový poter zrovnať do nivelity cementovou nivelačnou hmotou a následne aplikovať penetráciu a liatu podlahu.
  • Krivý cementový podklad zrovnať pomocou plastbetónu, čo je vlastne zmes epoxidovej živice s kremičitým pieskom vhodnej frakcie. Tento postup je vhodný pre silne namáhané a zaťažované podlahy.
  • Použiť EPOSTYL 521-01 ako náterovú hmotu a napenetrovaný podlad 2 x navalcovať. Výsledný vzhľad nie je tak jednoliaty ako liata podlaha, ale podkladový betón výrazne ochráni a taktiež sa nadobro prestane prášiť.
EPOSTYL 521-01 valcovanie

EPOSTYL 521-01 – náter valčekom

  • Penetračnú vrstvu nahrubo presypať kremičitým pieskom frakcie ST 06 – 12 . Po vytuhnutí a povysávaní aplikovať liatu podlahu gumennou stierkou na výšku ukotveného zrna. Týmto spôsobom môžeme „položiť“ podlahu aj na plochy s mierne šikmým sklonom.

 

Zamiešanie:

Samotná pokládka sa začína zamiešaním epoxidovej stierky. Najprv poriadne premiešame zložku A elektrickým rotačným miešadlom. Alternatívne môžete použiť aj vŕtačku s nadstavcom, ale berte do úvahy, že jej to na životnosti nepridá. Keďže pigmenty môžu byť sadnuté, miešame poriadne odspodu smerom nahor a hlavne v rohoch nádoby min. 2 – 3 minúty. Následne vlejeme zložku B tvrdidlo do zložky A a miešanie opakujeme. Vo výsledku musí byť hmota úplne homogénna.

miešanie liatych podláh SVEGAL

Elektrické miešadlo vhodné na miešanie liatych podláh

TIP: Pri miešaní liatej podlahy sa odporúča celý premiešaný objem, preliať do inej nádoby a tam premiešať ešte raz a až následne vylievať na podlahu. V praxi toto odporúčanie prakticky nikto nerešpektuje. Potom môže nastať takýto problém. Pri miešaní v dolnej časti nádoby v mieste spojenia bokov a spodku nedokážeme stierku poriadne premiešať. Potom, keď zo sudov z dôvodu šetrenia necháme vytiecť  všetok materiál, tým že ich otočíme dnom hore, vytečie aj táto nezmiešaná časť. A problém je na svete. V hotovej podlahe môžu vzniknúť krúžky nezmiešaného materiálu priemeru cca 1 cm, ktoré nevytuhnú.

Preto vám odporúčame, miešať správne podľa návodu. Alternatívne nanášať tak, že nikdy nenecháte vytiecť zo suda všetok zamiešaný materiál a radšej to 0,5 kg živice necháte v ňom. Nestojí to za cenu opätovného prelievania celej podlahy.

Vyliatie a zapracovanie:

Obsah nádoby vylejeme na aplikovanú podlahu najlepšie v pásoch. Hmotu následne rozťahujeme gumennou stierkou, alebo ešte lepšie špeciálnou podlahárskou rakľou s voliteľnou výškou zubov. Pre laika je lepšie použiť rakľu, pretože tvar použitých zubových pásov mu presne a rovnomerne určí množstvo nanášaného materiálu. Liata epoxidová podlaha má samonivelizačné schopnosti, preto sa do roviny rozteká aj samovoľne. Zubovými stierkami jej pomáhame z toho dôvodu, aby sme tento proces urýchlili vzhľadom na prebiehajúcu exotermickú reakciu.

liata epoxidová podlaha - liatie

Liatie epoxidovej podlahy „na pásy“

liata epoxidová podlaha - zapracovanie

Rozhrnutie liatej epoxidovej podlahy zubovou stierkou (rakľou)

Ježkovanie:

Robí sa z dôvodu odvzdušnenia položenej podlahy. Pri miešaní sme do stierky zapracovali vzduch a ten sa po položení podlahy snaží dostať von vo forme bubliniek. Takže jednoducho ihličkovým valčekom tzv. ježkom jazdíme po podlahe a vyháňame bublinky. Tento krok opakujeme až kým sa bublinky prestanú ukazovať, maximálne však do začatia tuhnutia podlahy (20 – 40 minút). Ak by sme ježka nepoužili, podlaha by sa nestihla dostatočne odvzdušniť. Na jej vytuhnutom povrchu by mohli ostať drobné krátery, zo vzduchu ktorý nestihol uniknúť.

Liata podlaha ježkovanie

Odvzdušňovanie epoxidovej stierky ostnatým valčekom – ježkom

liata epoxidová podlaha - pokládka

Roztieranie gumennou stierkou a ježkovanie

Čipsovanie:

Presýpanie povrchu akrylovými čipsami ACRYL CHIPS podlahu esteticky zhodnotí. Úmerne sa zvyšuje aj jej protišmykovosť. Čipsy majú taktiež tendenciu prekryť drobné nedokonalosti v pokládke podlahy a navyše si môžete navoliť rôzne farebné kombinácie. Tento krok môže a nemusí byť. Ak áno, robí sa ihneď po ježkovaní. Na podlahu vstúpite v „klinčákoch“ a čipsy rovnomerne rozhodíte. Nemusíte sa báť, vždy padnú vodorovnou časťou na povrch podlahy. Je to ako v tom vtipe keď si dvaja flákači hádžu korunu (euro) s tým, že keď padne na hranu pôjdu do roboty. Priemerná spotreba čipsov je 20 – 30 gr./m². Čiže na našu modelovú podlahu by ste potrebovali 1 kg ACRYL CHIPS. Ak sa rozhodnete nechať podlahu bez čipsovania nič sa nedeje, budete mať pekný jednoliaty povrch.

acryl chips na epoxidovej stierke

Liata epoxidová podlaha – povrch ošetrený s Acryl Chips

Technologická prestávka – vyzretie:

Po ježkovaní, prípadne čipsovaní nasleduje 24 hodinová technologická prestávka. Počas tejto doby na podlahu nevstupujeme, podľa možnosti zabepečíme vyrovnanú teplotu v miestnosti.

Uvedenie do prevádzky:

Liata epoxidová podlaha je za 24 hodín od položenia pochôdzna. Úplné pevnosti ale dosahuje za 7 dní. Pri sťahovaní nábytku ho rozhodne neodporúčame ťahať po zemi, ale preniesť. Vyhnete sa tak škrabancom. Počas 10-tich dní by sa podlaha nemala udržovať na mokro, rozhodne nie horúcou vodou. Na bežnú údržbu sa používa bežný saponátový 1 – 3% roztok s vlažnou vodou.

epoxidová podlaha náter

Záver:

Tak čo, presvedčili sme vás? Ako ste sami videli pokládka liatych podláh nie je nič nadpozemské. Tiež to ale nie je hračka pre malé deti. Tento článok je modelovo zameraný na malé plochy, bežné v rodinných domoch. Povedali sme si cca 30 m² s relatívne dobrým podkladom a nivelitou. To sa dá zvládnuť svojpomocne. Samozrejme na veľkých a komplikovaných plochách je dobré kontaktovať kvalitnú podlahársku firmu. Konečné rozhodnutie idem do toho sám – zoženiem si podlahárov už necháme na vás.

Každopádne vám dávame do pozornosti našu akciu: penetrácia + dvojbalenie podlahy a vrecko kremičitého piesku v super cene: Akcia liata podlaha.

Veríme, že sa vám článok páčil, objasnil pracovné postupy, rozohnal vaše obavy  a pomohol vám v rozhodovaní. Za firmu SVEGAL, Marek Jantošovič.

 

 

 

 

 

Podobné články

Zvislé plochy kamenných kobercov

Spôsobov aplikácie zvislých plôch kamenného koberca je niekoľko. V minulosti sa používal hlavne spôsob za použitia klasického debnenia (šalungu), kedy sa zvislé plochy zašalovali a zmes živice a kameniva sa natlačila do vnútra.

Kamenný koberec – ako na to.

Kamenný koberec so špeciálnou epoxidovou živicou CHS-EPODUR STONE UV je unikátny drenážny systém na estetickú povrchovú úpravu rôznych povrchov. Je mrazuvzdorný, protišmykový, odoláva posypovým soliam a olejovým produktom. Ak ste priemerne zručný domáci majster náklady na pokládku môžete ušetriť a položiť si kamenný koberec sami. V tomto blogu vám povieme ako na to.

Liata podlaha a jej cena

Malé zamyslenie nad tvorbou ceny liatych podláh. Súhrn všetkých faktorov, ktoré ju ovplyvňujú. Dozviete sa prečo u kamaráta majstri pýtali menej a Vám účtovali viac za tie isté m².

Máte nejaké otázky? Neváhajte nás kontaktovať