Blog

Kamenný koberec – ako na to.


Kamenný koberec

Kamenný koberec so špeciálnou epoxidovou živicou CHS-EPODUR STONE UV je unikátny drenážny systém na estetickú povrchovú úpravu rôznych povrchov. Je mrazuvzdorný, protišmykový, odoláva posypovým soliam a olejovým produktom. Ak ste priemerne zručný domáci majster náklady na pokládku môžete ušetriť a položiť si kamenný koberec sami. V tomto blogu vám povieme ako na to.

Čo budeme potrebovať?

  1. Brúska (ideálne s diamantovým kotúčom a odsávaním)
  2. Priemyslený vysávač
  3. Maliarsky valček
  4. Gramová váha (napr. Kuchynská)
  5. Elektrické miešadlo
  6. Nerezové hladítko
  7. Ochranné pomôcky (rukavice, okuliare)

Pokládku kamenného koberca zrealizujeme v nasledovných krokoch:

  1. Brúsenie

Tento krok niektorí vynechávajú, ale my radíme ho nepodceňovať. Brúsením sa odstránia zbytky vystúpeného cementového mlieka z podkladu a taktiež všetky nesúdržné časti. Ak povrch nie je nový brúsením z neho odtránime rôzne nečistoty a mastnotu od olejov ktorá sa vsiakla do betónu a vo výsledku by spôsobila, že penetrácia sa „nezakotví“.

  1. Vysávanie

Po prebrúsení povrchu tento dôkladne povysávame priemyselným vysávačom. Ani tento krok nemožno podceniť, pretože prach by pôsobil ako separačná vrstva.

  1. Penetrácia

Na očistený a povysávaný povrch aplikujeme penetračnú živicu CHS-Epoxy 474, ktorá má vynikajúci prienik do podkladu. Základom úspechu je správne rozmiešanie. Ako prvé premiešame, najlepšie elektrickým miešadlom, zložku A približne 2-3 min.  Následne do nej vlejeme zložku B a premiešame ich súčasne. Či už stačí nám napovie jednoliaty farebný odtieň penetrácie. Aktivovanú živicu aplikujeme na podklad penetračným valcom. Hmotu homogénne roztiahneme – rozpracujeme.

Následne presypeme sušeným kremičitým pieskom najlepšie frakcie ST 03 – 08.  Stačí tak cca 1 kg/m². Piesok slúži ako mechanická kotva pre lepšie ukotvenie vrstvy kamenného koberca o podklad. Po 24 hodinách prebytočný neukotvený piesok povysávame.

  1. Zmiešanie živice a kameniva

Aby prebehla reakcia živice (zložky A) s tužidlom (zložky B) správne, je nutné ich dôkladne miešať 2 – 3 minúty v samostatnej nádobe elektrickým miešadlom. Nikdy nelejeme samostatne zložku A a zložku B na kamenivo. Až keď sú živica a tužidlo dôkladne zmiešané nalejeme túto zmes do nádoby s kamenivom. Za pomoci miešadla premiešame kamenivo a živicu. Dbáme na to, aby bolo každé zrnko kameniva obalené živicou!

  1. Aplikácia zmesi na pripravený podklad

Na pripravený podklad vyklopíme aktivovanú zmes s kamenivom, nahrubo ju rozhrnieme do potrebnej výšky drevenou latou, do konečnej podoby zahladíme nerezovým hladidlom. Hladidlo podľa potreby potierame acetónom, aby sme zabránili prilepovaniu kamienkov. Nášľapné hrany schodov je vhodné vopred opatriť hliníkovými profilovými lištami podľa možnosti s perforovanými výtokovými otvormi. V budúcnosti tým zabránime vylamovaniu kamienkov a súčasne umožníme odtok zrážkovej vody.  Prípadné funkčné dilatácie zachovávame a vytvoríme ich pomocou hliníkových L profilov, ktoré prilepíme nad dilatačné škáry.

Doba spracovateľnosti zmiešanej zmesi je zhruba 25 minút pri 23 °C. Pozor pri vyšších teplotách sa doba spracovateľnosti skracuje!

Pochôdznosť diela je možná za 24 hodín pri teplote okolia nad 15 °C. Plnej záťaži ho možno vystaviť po 3 – 5 dňoch pokiaľ teplota nepoklesne pod 15°C. Čistenie náradia je možné ihneď po realizácii acetónom, alebo prípravkami na jeho báze, po vytuhnutí iba mechanicky.

  1. Údržba

Pravidelná údržba je nutná cca raz 3 roky v závislosti na poveternostných podmienkach a frekvencii zaťažovania povrchu. Spočíva v jednorazovom pretretí (vhodným valčekom) povrchu kamenného koberca zmesou CHS-Epodur Stone UV.

Podobné články

Zvislé plochy kamenných kobercov

Spôsobov aplikácie zvislých plôch kamenného koberca je niekoľko. V minulosti sa používal hlavne spôsob za použitia klasického debnenia (šalungu), kedy sa zvislé plochy zašalovali a zmes živice a kameniva sa natlačila do vnútra.

Liata podlaha a jej cena

Malé zamyslenie nad tvorbou ceny liatych podláh. Súhrn všetkých faktorov, ktoré ju ovplyvňujú. Dozviete sa prečo u kamaráta majstri pýtali menej a Vám účtovali viac za tie isté m².

Máte nejaké otázky? Neváhajte nás kontaktovať