Blog

Zvislé plochy kamenných kobercov


Kamenný koberec

Spôsobov aplikácie zvislých plôch kamenného koberca je niekoľko. V minulosti sa používal hlavne spôsob za použitia klasického debnenia (šalungu), kedy sa zvislé plochy zašalovali a zmes živice a kameniva sa natlačila do vnútra.

V poslednej dobe sa objavili materiály, ktoré vedia kamenivo nalepiť aj na zvislé plochy, avšak dajú sa aplikovať len v tenkých vrstvách a práca s nimi je náročná.

My uprednostňujeme odievanie zvislých plôch v dopredu pripravených formách a ich následné prilepenie. Takýmto spôsobom sa dajú vytvárať všetky zvislé plochy vrátane čielok schodov. Ako si vyrobiť zvislé plochy kamenného koberca s povieme v tomto blogu.

Prvý krokom je výroba formy, ktorú sme v našom prípade vyrobili z drevotriesky.  Materiál formy je potrebné odseparovať, aby sa zmes epoxidu a kameňa dala po vytvrdnutí oddeliť od formy. Na tento účel sme použili polypropylénovú pásku.

Okraje formy sme vyrobili s drevených latiek v hrúbke 1,5 cm, čo bola nami požadovaná hrúbka koberca. Latky boli tiež oblepené polypropylénovou páskou, aby sa od nich po vytvrdnutí dala oddeliť zmes živice a kameniva.

Následne sa zmes živice a kameniva vliala do formy a uhladila nerezovým hladítkom. Po vytvrdnutí (po cca 24 hodinách) sa vytvrdnuté kamenivo vybralo z formy a nalepilo. Na lepenie je možné použiť kleber alebo mamut.

 

V prípade, že sa chystáme vyrobiť si čielka schodov je potrebné do formy už vopred namontovať lištu. Do formy si navŕtame dierky pre skrutky a potom do nich primontujeme lištu. Po oblepení polypropylénovou páskou dáme na spodok formy sieťku. Následne môžeme naplniť formu živicou.

Po vytvrdnutí odmontujeme skrutky, ktorými sme prichytili lištu k forme, vyberieme čielko z formy a môžeme ho nalepiť na zvislú plochu. Následne sa vleje zmes kameniva živice na vodorovnú časť do výšky lišty namontovanej na čielku a uhadí sa nerezovým hladítkom.

           

Podobné články

Kamenný koberec – ako na to.

Kamenný koberec so špeciálnou epoxidovou živicou CHS-EPODUR STONE UV je unikátny drenážny systém na estetickú povrchovú úpravu rôznych povrchov. Je mrazuvzdorný, protišmykový, odoláva posypovým soliam a olejovým produktom. Ak ste priemerne zručný domáci majster náklady na pokládku môžete ušetriť a položiť si kamenný koberec sami. V tomto blogu vám povieme ako na to.

Liata podlaha a jej cena

Malé zamyslenie nad tvorbou ceny liatych podláh. Súhrn všetkých faktorov, ktoré ju ovplyvňujú. Dozviete sa prečo u kamaráta majstri pýtali menej a Vám účtovali viac za tie isté m².

Máte nejaké otázky? Neváhajte nás kontaktovať