Blog

Kamenný koberec – zvýšenie únosnosti


Kamenný koberec

Tiež premýšľate ako spraviť kamenný koberec pevnejší? Tiež nemáte možnosť použiť klasické postupy na spevňovanie podkladového lôžka? Pozrite si náš tip na jednoduché zvýšenie jeho únosnosti, bez nutnosti spevňovania podkladu.

Jednoduché zvýšenie únosnosti kamenných kobercov

Kamenný koberec je moderný, funkčný a estetický prvok. No v praxi nie je vždy možné zvýšiť jeho únosnosť klasickou skladbou podkladových vrstiev. Nie vždy sa dá zvýšiť záťažová trieda nosnosti kamenného koberca vybetónovaním podkladu, alebo zväčšením hrúbky makadamového lôžka. Existuje však pomerne jednoduchá a relatívne ekonomicky nenáročná alternatíva. A tou je použitie plastovej zatrávňovacej rohože. Tento jednoduchý trik veľmi zvýši tuhosť a únosnosť kamenných kobercov.

Kamenný koberec v zatrávňovacej rohoži

AKO NA TO:

  1. Postup výkopových prác je rovnaký ako pri osadzovaní štandardných zámkových dlažieb. Spočíva v odstránení zeminy až do požadovanej hĺbky, nasleduje zhutnenie podložia vibračnou metódou, osadenie obrubníkov, zásyp a zhutnenie makadamového lôžka, alebo štrkodrviny.
  2. Použitie geotextílie závisí od podkladu a požiadaviek na kvalitu prevedenia. Väčšinou sa používa proti upchávaniu drenážnej funkcie štrkového koberca od spodných vrstiev podkladu.
  3. Nasleduje vymeranie a uloženie plastovej zatrávňovacej rohože do požadovanej výšky cca 2 – 3 cm od vrcholu osadených obrubníkov.
  4. Obrovskou výhodou je možnosť následného zaplnenia plastového prvku hrubším, únosnejším kamenivom s vyššou drenážnou funkciou samozrejme už ako podkladovej vrstvy koberca. To znamená, že hrubšie kamenivo zamiešame s epoxidovou živicou podľa predpísaného postupu. Tento krok má aj výrazný ekonomický faktor, keď do podkladových vrstiev môžeme použiť drsnejšie, ale hlavne lacnejšie kamenivo. Takýto postup čo sa pozitívne prejaví pri záverečnom zúčtovaní.
  5. Finálny krok. Vrchnú vrstvu kamenného koberca pripravíme z kameniva požadovanej frakcie a farebného výberu. Tu postupujeme podľa notoricky známych a overených pracovných krokov.

Aplikácia kamenného koberca na zatrávňovaciu rohož

 

Kamenný koberec v kombinácií so zatrávňovacou rohožou

Ako vidíte zatrávňovacie plastové rohože majú aj iné využitie. Tvarom svojej spodnej časti zväčšujú stykovú plochu s podkladovými vrstvami a vďaka svojej konštrukcii dobre roznášajú tlak. Navyše nebránia drenážnej funkcii koberca. Vo výsledku sa môžeme tešiť na kamenný koberec, ktorý už niečo vydrží. Samozrejme toto riešenie nie je vhodné pre ťažkú prevádzku vozidiel 24t. Veľmi dobre však poslúži v mestských peších zónach s občasným zaťažením obslužnou dopravou. Podľa hesla za málo peňazí veľa muziky. Naše produkty na výrobu a údržbu kamenného koberca si môžete pozrieť tu.

Podobné články

Odlievanie veľkých objemov, bez nehôd.

Veľa ľudí sa zaujíma ako a či je vôbec možné zaliať odliatok v hrúbke povedzme 6 cm na jedenkrát. Spravidla to možné je s použitím vhodných zalievacích živíc. V tomto článku nájdete postupy a spôsoby výroby takýchto odliatkov. Tiež varovania pred možnými rizikami. Príjemné čítanie so želaním "aby odliatok ostal odliatkom".

OSMO Tvrdý voskový olej vs. OSMO Top olej

  Ahojte všetci. Mnohí sa nás pýtate, ktorý OSMO olej je najvhodnejší na náter pracovných dosiek. Dnes sa im trochu bližšie pozrieme na zúbok. Konkrétne Tvrdému Voskovému Oleju (TVO) a Top Oleju. Často dostávame otázky, aký a či je vôbec medzi nimi rozdiel. Pripravili sme malý 24 hodinový test, ktorý mnohé objasnil. K tomuto článku […]

Vyvretá živica

Ahojte všetci, počuli ste už slovné spojenie vyvretá živica? To je to čo vidíte na fotografii. Pre nás je to klasika – obohraná platňa. Takmer vždy to začne takto. Do predajne vtrhne rozzúrený zákazník (s epoxidom pracoval „až“ prvýkrát) so sebaistým výrazom v tvári a megapresvedčením o svojej pravde spustí. „Čo ste mi to predali […]

Máte nejaké otázky? Neváhajte nás kontaktovať