Blog

Kamenný koberec – zvýšenie únosnosti


Kamenný koberec

Tiež premýšľate ako spraviť kamenný koberec pevnejší? Tiež nemáte možnosť použiť klasické postupy na spevňovanie podkladového lôžka? Pozrite si náš tip na jednoduché zvýšenie jeho únosnosti, bez nutnosti spevňovania podkladu.

Jednoduché zvýšenie únosnosti kamenných kobercov

Kamenný koberec je moderný, funkčný a estetický prvok. No v praxi nie je vždy možné zvýšiť jeho únosnosť klasickou skladbou podkladových vrstiev. Nie vždy sa dá zvýšiť záťažová trieda nosnosti kamenného koberca vybetónovaním podkladu, alebo zväčšením hrúbky makadamového lôžka. Existuje však pomerne jednoduchá a relatívne ekonomicky nenáročná alternatíva. A tou je použitie plastovej zatrávňovacej rohože. Tento jednoduchý trik veľmi zvýši tuhosť a únosnosť kamenných kobercov.

Kamenný koberec v zatrávňovacej rohoži

AKO NA TO:

  1. Postup výkopových prác je rovnaký ako pri osadzovaní štandardných zámkových dlažieb. Spočíva v odstránení zeminy až do požadovanej hĺbky, nasleduje zhutnenie podložia vibračnou metódou, osadenie obrubníkov, zásyp a zhutnenie makadamového lôžka, alebo štrkodrviny.
  2. Použitie geotextílie závisí od podkladu a požiadaviek na kvalitu prevedenia. Väčšinou sa používa proti upchávaniu drenážnej funkcie štrkového koberca od spodných vrstiev podkladu.
  3. Nasleduje vymeranie a uloženie plastovej zatrávňovacej rohože do požadovanej výšky cca 2 – 3 cm od vrcholu osadených obrubníkov.
  4. Obrovskou výhodou je možnosť následného zaplnenia plastového prvku hrubším, únosnejším kamenivom s vyššou drenážnou funkciou samozrejme už ako podkladovej vrstvy koberca. To znamená, že hrubšie kamenivo zamiešame s epoxidovou živicou podľa predpísaného postupu. Tento krok má aj výrazný ekonomický faktor, keď do podkladových vrstiev môžeme použiť drsnejšie, ale hlavne lacnejšie kamenivo. Takýto postup čo sa pozitívne prejaví pri záverečnom zúčtovaní.
  5. Finálny krok. Vrchnú vrstvu kamenného koberca pripravíme z kameniva požadovanej frakcie a farebného výberu. Tu postupujeme podľa notoricky známych a overených pracovných krokov.

Aplikácia kamenného koberca na zatrávňovaciu rohož

 

Kamenný koberec v kombinácií so zatrávňovacou rohožou

Ako vidíte zatrávňovacie plastové rohože majú aj iné využitie. Tvarom svojej spodnej časti zväčšujú stykovú plochu s podkladovými vrstvami a vďaka svojej konštrukcii dobre roznášajú tlak. Navyše nebránia drenážnej funkcii koberca. Vo výsledku sa môžeme tešiť na kamenný koberec, ktorý už niečo vydrží. Samozrejme toto riešenie nie je vhodné pre ťažkú prevádzku vozidiel 24t. Veľmi dobre však poslúži v mestských peších zónach s občasným zaťažením obslužnou dopravou. Podľa hesla za málo peňazí veľa muziky. Naše produkty na výrobu a údržbu kamenného koberca si môžete pozrieť tu.

Podobné články

ODIE´S OIL – ako s ním pracovať

Začiatkom roku 2019 sme rozšírili svoje portfólio o značku ODIE´S OIL. Priznáme sa bez mučenia, že tieto produkty nás jednoducho nadchli. Ak sa pýtate čím, je toho dosť a radi sa s vami podelíme o skúsenosti v našom článku.

Zalievanie bez bubliniek

Vzduchové bublinky v odliatku, či epoxidovom stolíku sú nočnou morou každého realizátora. Tu prinášame niekoľko dôležitých postrehov, ako sa im vyhnúť, prípadne ich eliminovať.

Máte nejaké otázky? Neváhajte nás kontaktovať