Blog

ODIE´S OIL – ako s ním pracovať


Oleje a vosky

Začiatkom roku 2019 sme rozšírili svoje portfólio o značku ODIE´S OIL. Priznáme sa bez mučenia, že tieto produkty nás jednoducho nadchli. Ak sa pýtate čím, je toho dosť a radi sa s vami podelíme o skúsenosti v našom článku.

Čo je to ekologický olejovosk?

Je to kombinácia prírodných olejov a voskov s úplným vylúčením umelej chémie. Ekologický olejovosk ODIE´S OIL je produkt a´la USA. Nie ten masový, ako tá farebná sódovka s vysokým obsahom cukru a kyseliny fosforečnej. ODIE´S OIL je inej sféry. Nevznikol z túžby zbohatnúť, ale z túžby ošetriť drevo prírodnými olejmi a voskami skutočne prírodne, v top kvalite a výdrži.

James Tinghitella z Floridy vlastnil firmu na spracovanie dreva a dobre poznal všetky možnosti na jeho povrchovú úpravu. Avšak žiadna z nich nezodpovedala jeho predstavám o kvalite a tak sa rozhodol hľadať sám. Podľa jeho slov to bolo veľa trápenia, hľadania, skúšania a bádania v jednom. Ono vyvinúť skutočný ekologický olejovosk tj. náter na ochranu dreva, ktorý by bol netoxický, bez obsahu rozpúšťadiel a sušidiel, potravinársky nezávadný a účinný už v jednej vrstve je celkom pekný oriešok. No ako sa hovorí odvážnemu a vytrvalému šťastie praje – podarilo sa. Od roku 1982 sú tieto produkty súčasťou ekologickejšieho sveta. Pre udržanie kvality sa dodnes vyrábajú ručne v malých výrobných šaržiach. Sám James sa nijako nesnažil svoje produkty masovo rozširovať. Do Európy sa dostali hlavne vďaka internetu a nadšencom, ktorí si všimli ich unikátne vlastnosti. Na Slovensku sú od roku 2019 a sme veľmi radi, že vám ich môžeme ponúknuť.

James Tinghitella pri práci

James Tinghitella pri leštení drevenej dosky

Prečo je ODIE´S OIL iný?

  • Ak ste zvyknutí na klasické nanášanie olejov či tvrdovoskových olejov spôsobom – naniesť štetcom a zbytok zotrieť handrou s ODIE´S OIL je to inak.
  • Ak musíte naniesť klasické olejovosky handričkou či molitanom a to minimálne 3 – 4 vrstvy aby sa nerobili fľaky od vody – s ODIE´S OIL je to inak.
  • Ak ste po aplikácii klasických olejovoskových náterov mierne vysmiati, prehnane pozitívni a nafetovaní – s ODIE´S OIL je to inak. (Ste síce vysmiati a pozitívni, ale od šťastia).
  • Ak vaše prírodné nátery vyschnú dobre na dreve, ale na epoxide, kove, koži a kameni sa olupujú – áno s ODIE´S OIL je to inak!

Prečo je ODIE´S OIL finiš bez kompromisov?

  • MONOCOAT

ODIE´S OIL je monocoat systém. To znamená aplikácia v jednom kroku. Že je to málo? James to namiešal tak fantasticky, že to bohate stačí. Odie´s nátery s výnimkou Super Penetrating Oil neobsahujú žiadne rozpúšťadlá. To znamená, že čím natriete – to v dreve aj ostane. Keďže sa žiadne rozpúšťadlo neodparuje (čo znižuje hrúbku naneseného filmu) jeden nános skutočne postačí. Môžete sa presvedčiť. Ba čo viac, jednokrokovou aplikáciou si šetríte hlavne váš čas.

  • EKOLÓGIA

S ODIE´S OIL si všetci nadšenci zelenej planéty, ľudia vyznávajúci zdravý životný štýl, skrátka eko-zmýšľajúci prídu na svoje. Je to konečne ekologický olejovosk bez kompromisov. Ako sme už spomenuli Odie´s nátery neobsahujú rozpúšťadlá. Nehľadajte tam ani žiadne sušidlá, stabilizátory, či škodlivé prchavé organické látky (VOC). 

ekologický olejovosk Odie´s Oil v prírode

  • VÝDATNOSŤ a EKONÓMIA

Vďaka svojmu zloženiu a absencii rozpúšťadiel je výdatnosť ODIE´S OIL takmer 20 násobne vyššia ako v bežne používaných olejovoskových systémoch. Napríklad balenie 266 mL vystačí pri kvalitnom výbruse a vhodnosti dreviny až na 40 m2.  Tento údaj je porovnateľný s výdatnosťou 2,5L balenia rozpúšťadlových konkurečných olejovoskov. Samozrejme že výdatnosť pri mäkkých, riedkych, či zle opracovaných drevinách úmerne klesá.

Nezanedbateľný je aj ekonomický aspekt. Jednoducho Odie´s svojím monocoat spôsobom spracovania, príjemnou cenou v prepočte na m2, žiadnymi negatívnymi pachovými zážitkami hodne predbehol konkurenciu v prospech koncového zákazníka aj našej planéty. 

  • ÚŽITKOVÉ VLASTNOSTI

Patrí k nim vysoká oteruvzdornosť, schopnosť veľmi rýchle vytvrdnúť aj na exotických drevinách. Taktiež malé množstvo produktov so širokou schopnosťou uplatnenia, ekologické aspekty, jednoduchá údržba a oprava poškodených miest. Odie´s je po vyzretí schopný perfektne odpudzovať vodu, s pomocou špeciálnych pigmentov si môžete sami  namiešať farebný odtieň podľa ľubovôle – je toho fakt veľa. 

Kvapka vody na povrchu dreva ošetrenom ekologickým olejovoskom

 

  • ŠIROKÉ UPLATNENIE

Tieto produkty sú vhodné pre exteriér aj interiér. Obsahujú prírodné inhibítory UV žiarenia. S výhodami sa dajú použiť na pracovné dosky, detské hračky, drevené parkety a podlahy, poličky, nábytok, epoxidové stolíky, drevené loďky a mnohé iné. Produkty ODIE´S OIL sú svojím zložením schopné vyzrieť na dreve, epoxide, kameni, kove, betóne, tehlách, niektorých plastoch  atď. Poskytujú prírodnú ochrannú clonu s vysokou pridanou hodnotou.

 

Ako ekologicky nariediť olejovosk?  Spýtajte sa Jamesa Tinghitella

Keďže hlavne prírodné vosky sa v bežnej forme nachádzajú v tuhom stave, pre aplikáciu náterom ich treba rozpustiť. Prakticky všetci výrobcovia používajú na riedenie olejovoskových náterov dve dostupné cesty.

  • Riedidlá na báze technického odaromatizovaného benzínu
  • Citrusové oleje – väčšinou pomarančový

Zdá sa že James prišiel na tretiu možnosť, ako nahradiť rozpúšťadlá. Podľa všetkého je to vhodná kombinácia olejov a voskov, kde sa výsledný produkt riedi pridaním iného prírodného oleja. Je to jeho výrobné tajomstvo. Každopádne to funguje perfektne. My môžeme len konštatovať, že ODIE´S OIL je kombinácia 14 prírodných druhov olejov a voskov a výťažkov z drevín. Má jemne jantárovú farbu s konzistenciou podobnou medu a nádhernú vôňu. Obsahuje úctyhodných 98% pevných látok. Klasické olejovosky zase obsahujú 70 – 80% riedidiel, len zbytok je pevná zložka, teda to čo po ich odparení ostane v dreve. To hovorí samo za seba.

Ako sme písali produkty Odie´s riedidlá neobsahujú. Jedinou výnimkou je Super Penetrating Oil, čo je napúšťací, prenikavý olej, riedený pomarančovým olejom.

Odie´s oil produkty ( ekologické olejovosky)

Olejovosk na exotické dreviny? S ODIE´S OIL žiadny problém.

Hovorí sa, že kráľ medzi olejmi je tungový olej a  kráľ medzi voskami je carnaubský vosk. So štipkou neskromnosti a absolvovanou praxou môžeme povedať, že kráľ medzi olejovoskovými finišmi je ODIE´S OIL. Schválne sme skúsili natrieť Odie´s na palisander, čo je teda tropická drevina veľmi hutná, ťažká s vysokým podielom obsiahnutých látok. Možno viete, že na úpravu týchto drevín sa používajú čisté oleje bez obsahu voskov. Prečo? Nevyschli by. Ak áno, tak za pár mesiacov. Teda skúsili sme ODIE´S OIL a pre porovnanie iný rýchleschnúci značkový olejovosk.  Skóre schnutia 3 dni : 14 dní. K tomu niet čo dodať. Vzorku máme na predajni.

Dosť bolo teórie poďme na prax.

Odie´s odlišuje od komerčných značiek aj spôsob aplikácie. Prvé čo vás po otvorení sklenenej fľaštičky ohúri je jeho charakteristická vôňa. Tu by sa výrobcovia vína predháňali v popiskoch na etiketách, tak schválne skúsime aj my. „Jemne zamatová vôňa ranného lesa s charakteristickým nádychom borovice, prechádzajúca do ľahko pikantného citrusového tónu s jemným dozvukom terpentínu“. Alebo nejako podobne. Isté je, že po otvorení a privoňaní a na tom si dávame na predajni záležať v ňom každý zákazník cíti niečo iné. Celkom nás tento čuchový dotazník baví.

Každopádne k chuti sme sa nedostali, ale bezpečne vieme, že ho možno nanášať aj holými rukami. Nie je to nutné, ale je fajn vedieť že Odie´s je 100% vyrobený z prírodných surovín a označenie ekologický olejovosk mu patrí právom.

ekologický olejovosk

 

Práca s ním je fakt jednoduchá, tak poďme pekne poporiadku:

  • PREMIEŠANIE:

Odie´s treba pred použitím poriadne premiešať, aby sa v ňom obsiahnuté zložky zhomogenizovali. Ak sme ho mali v chlade, necháme ho vytemperovať na izbovú teplotu.

ekologický olejovosk miešanie

 

  • NANÁŠANIE A ROZTIERANIE:

Na povrch pripraveného dreva ho nanesieme vhodným drievkom, prípadne odlejeme. Nanášať treba skutočne málo, produkt je megavýdatný. Vezmeme si vhodnú plastovú stierku, výborná je platobná karta a olej rovnomerne rozotrieme po povrchu. Je fajn rozotierať rovnomerne, aby sa drevné vlákna aj rovnomerne nasýtili.

 ekologický olejovosk Odie´s oil - nánášanie

Nanášanie Odie´s oil plastovou stierkou, ekologický olejovosk

Zásadne pracujeme po častiach. Ak teda máme veľký kus dreva, nakvapkáme a rozotrieme iba takú časť, ktorú dokážeme rozotrieť behom pár sekúnd. Predídeme tak prípadným tmavým škvrnám, ktoré by mohli vzniknúť ak by sme nechali finiš dlho bez rozotretia. Po rozotretí kartou už žiadne škvrny nehrozia a môžeme smelo natiahnuť ostávajúce časti povrchu.

  • ZAPRACOVANIE – ZALEŠTENIE:

Ručne: zaleštíme bielym padom typu Scotch brite. Je to vlastne brúsna plastová vlna najjemnejšej zrnitosti. Pracujeme plynulým krúživým pohybom s jemným prítlakom na povrch dreva sa snažíme vmasírovať finiš do podkladu. Tento krok je kľúčový, finiš treba zapracovať skutočne poriadne, neľutovať námahy. Inak skúste si to, je to terapia. Vmasírovanie ukončujeme v smere štruktúry dreva. Vo výsledku by mal ostať povrch nasýtený bez mokrých miest.

zalešťovanie Odie´s oil plastovou vlnou

Každé drevo saje inak, veľmi dôležitý je aj stupeň výbrusu, treba brať do úvahy aj rôzne nehomogenity drevných vlákien. S ODIE´S OIL môžete finišovať až do stupňa výbrusu 4000. Zhruba po 15 minútach skontrolujeme povrch výrobku. Ak nájdeme matné až suché miesta, zopakujeme na nich nanášanie a zaleštenie!

Strojovo: uplatňuje sa hlavne pri rozmerovo väčších projektoch a hlavne na rovných plochách. Možno takto finišovať drevené podlahy, drevené či epoxidové stolíky, veľké časti nábytku. My sa budeme aktuálne sústrediť povedzme na drevené pracovné dosky. Po rovnomernom rozotretí plastovou stierkou „naštartujeme“ leštičku osadenú bielym padom a rovnomerne vmasírujeme olejovosk do povrchu. Treba pracovať spočiatku pri nižších otáčkach, tak aby sa podklad dokonale nasýtil. Čím viac tepla vyvinieme trením tým je to lepšie, pretože pri vyššej teplote nastáva vhodné prepojenie drevených vlákien s olejovoskom. Necháme odstáť a po 15 minútach skontrolujeme nasýtenie, ak vznikli suché miesta nanášanie zopakujeme. Následne opäť „naštartujeme“ leštičku a povrch finálne zapracujeme.

Pokiaľ by bol povrch pracovnej dosky príliš presýtený, pad vymeníme za nový, alebo otočíme na druhú stranu. Vo finále opäť zapracúvame v smere štruktúry dreva a môžeme mierne zvýšiť otáčky. Ale pozor! S trením to nepreháňame, nechceme predsa ohorenú pracovnú dosku. Správne zaleštený povrch by mal ostať takmer suchý.

Ekologický olejovosk zaleštovanie strojovo

Odie´s oil zaleštovanie leštičkou

 

Finišovanie tvarovaných predmetov: Samozrejme, že to ide. Úplne bežne sa takto dokončujú detské hračky, stoličky a iné predmety. Na biely pad si nanesiete malé množstvo voskového oleja ODIE´S OIL a krúživými pohybmi ho zapracujeme do povrchu dreva.

  • FINÁLNE ZOTRETIE:

Pred zotretím počkáme min. 40 minút a maximálne 8 hodín. Tak dobre, v prípade, že zalešťujete strojovo ide to vplyvom účinku zvýšeného tepla aj za 15 minút. Tiež sa prebytok oleja dá zotrieť aj za 20 hodín, ale treba počítať s miernou svalovicou na nasledujúci deň. Totiž to, čím dlhšie necháme ekologický olejovosk zrieť, tým ťažšie je potom zotrieť jeho prebytky.

zotieranie zbytkov oleja bavlnenou handrou

Prečo  a čím máme zotierať?

Správna otázka. Zotierame prebytky oleja, ktoré už upravovaný povrch nedokázal absorbovať. Tak je to správne. Treba a je ich nutné zotrieť, nemusíte sa obávať že tam olej bude chýbať. Určite nebude. To čo malo drevo absorbovať, už absorbovalo a všetko navyše je prebytočné.  Ak by sme ho tam ponechali dosiahli by sme opačný efekt lepkavosti povrchu a neúmerne dlhého vyzrievania.

A čím zotierať?

Možno budete prekvapení, ale najvhodnejšia je obyčajná hrubá balvnená utierka, najlepšie taká čo nepúšťa chlpy. Má výbornú nasiakavosť. Zotierame energickými pohybmi hore a dole po povrchu dreva, netreba sa báť pritlačiť nič zlé sa nestane. Dôležité je handru neustále otáčať, tak aby sme vytierali stále suchou plochou. Ošetrený výrobok vytrieme úplne dosucha tak, že keď po ňom prejdeme chrbtom dlane ostane nám suchá. Stieranie handrou taktiež úmerne zvyšuje lesk.

bavlnená utierka vhodná na stieranie ekologického olejovosku

Ideálny materiál na zotieranie – hrubá bavlnená utierka

Čo sa týka aplikácie je to všetko. Rovnaký postup volíme pri aplikácii na epoxid s tým rozdielom že vďaka jeho minimálnej nasiakavosti spotrebujeme minimum finišu. Epoxidové plochy neodporúčame brúsiť nad zrnitosť 1500 práve preto, aby to nebolo zrkadlo a Odie´s sa mal kde ukotviť.

Ako spoznám že je to OK?

  • Povrch musí byť na dotyk suchý.
  • Pri prechode dlaňou cítite, že drobné nerovnosti sú vyplnené, cítite príjemnú hladkosť. ODIE´S OIL je fantastický plnič pórov. (To čo dokážete s Odie´s jedným nánosom, musíte s rozpúštadlovými olejovoskami robiť 3 – 4 krát, verte tomu).
  • Povrch bude zamatovo lesklý. (Tento faktor hodne závisí od stupňa výbrusu a nasiakavosti dreviny).
 Dotyková kontrola zotretia olejovosku Odie´s Oil

Skúška zotretia chrbtom dlane

V blogu ODIE´S OIL produkty a ich použitie prinášame informácie, na čo sú vhodné jednotlivé produkty a ako s nimi pracovať, vrátane inštruktážnych videí. Tiež sa dozviete ako dosiahnuť rôzne stupne lesku povrchu a možnosti ich pigmentácie.

Čo ďalej?  Vytuhnúť – vyzrieť – používať – užívať.

Povrch ošetrený ekologickým olejovoskom ODIE´S OIL necháme 3 dni vytuhnúť. Potom ho môžeme užívať k plnej spokojnosti. Ale pozor! Olejovosky vyzrievajú 2 – 3 týždne a z toho plynie jediné obmedzenie nezaťažovať ošetrený povrch vodou po dobu 3 týždňov. Je to vlastnosť všetkých voskovo – olejových náterov.

Opäť platí, že z každého pravidla je aj výnimka. Tento faktor veľmi závisí od dreviny, jej tvrdosti a nasiakavosti, stupňa výbrusu, množstva naneseného materiálu. Naše testy ukázali, že napríklad povrch dubu ošetrený s ODIE´S  a vyzretý iba 5 dní, nevykazoval žiadne fľaky ani pri poliatí horúcou vodou. Ale ak chcete mať istotu dajte tomu akademické tri týždne.

finiš dubovej dosky ekologickým olejovoskom Odie´s oil

Na ošetrenie povrchu je použitý ekologický olejovosk Odie´s oil

A to je všetko. Tešte sa a užívajte váš nový super-ekologický stôl, nábytok, poličku… Tá príjemná vôňa povrchu hneď len tak nezmizne. A čo sa týka výdrže a oteruvzdornosti, nemusíte pochybovať. Áno, samozrejme ekologický olejovosk ODIE´S OIL je možné pri poškriabaní opravovať lokálne. To spomíname len pre úplnosť. Bežnú údržbu je možné robiť zmesou vody a octu v pomere 10:1. Jednoducho povrch zotriete navlhko.

Tak si to zhrňme:

ODIE´S OIL je produkt pre toho – kto hľadá srdcom. Nehrá sa na komerčné značky a ani to nepotrebuje. Ťažko ho použijete na náter záhradného domčeka. ODIE´S OIL je finiš – je absolútne unikátny, či už svojím zložením, spôsobom aplikácie či pohľadom na svet. Určite nie každý bude chcieť zalešťovať, či už ručne alebo strojovo. Na druhú stránku skúste si to, je to super – je to terapia. Robím niečo pre seba, pre svoje deti, pre planétu. Je to 100% prírodný produkt. Kto pracoval s nátermi a živicami tak dlho ako my, vie čo je to namáčať prsty do produktov Odie´s a neobávať sa pritom výsledkov pečeňových testov (teda ak to nepreháňate s alkoholom). ODIE´S  OIL je filozofia, je to náhľad na svet. Berte, alebo nechajte tak.

Vo firme SVEGAL zakúpite okrem kompletného sortimentu ODIE´S OIL, pomôcky a príslušenstvo na jeho aplikáciu. Rady a skúsenosti Vám k produktu prezradíme grátis. Stačí navštíviť našu kamennú predajňu, alebo vyplniť kontaktný formulára uviesť o čo máte záujem – budeme Vás obratom kontaktovať. Tovar obdržíte nasledujúci pracovný deň, prepravnou službou na dobierku. Chuť do práce si už musíte zabezpečiť sami. Tiež môžete kontaktovať náš partnerský e-shop: epoxidovezivice.sk  kde nájdete kompletný sortiment produktov ODIE´S OIL.

Ak máte po prečítaní tohto článku chuť bližšie spoznať ekologický olejovosk ODIE´S OIL, máme úprimnú radosť. Za firmu SVEGAL váš Marek Jantošovič.

Podobné články

Zvislé plochy kamenných kobercov

Spôsobov aplikácie zvislých plôch kamenného koberca je niekoľko. V minulosti sa používal hlavne spôsob za použitia klasického debnenia (šalungu), kedy sa zvislé plochy zašalovali a zmes živice a kameniva sa natlačila do vnútra.

Kamenný koberec – ako na to.

Kamenný koberec so špeciálnou epoxidovou živicou CHS-EPODUR STONE UV je unikátny drenážny systém na estetickú povrchovú úpravu rôznych povrchov. Je mrazuvzdorný, protišmykový, odoláva posypovým soliam a olejovým produktom. Ak ste priemerne zručný domáci majster náklady na pokládku môžete ušetriť a položiť si kamenný koberec sami. V tomto blogu vám povieme ako na to.

Liata podlaha a jej cena

Malé zamyslenie nad tvorbou ceny liatych podláh. Súhrn všetkých faktorov, ktoré ju ovplyvňujú. Dozviete sa prečo u kamaráta majstri pýtali menej a Vám účtovali viac za tie isté m².

Máte nejaké otázky? Neváhajte nás kontaktovať