Blog

ODIE´S OIL produkty a ich použitie


Oleje a vosky

Článok obsahuje podrobný popis ODIE´S OIL produktov, vhodnosť ich použitia + aplikačné videonávody. Dozviete sa ako dosahovať lesklé a matné povrchy, ako správne použiť pigmenty.

Produkty ODIE´S OIL základné poznatky

Odie’s (Odysseus Cornwallʹs Outstanding oils and waxes) je rodinným podnikom pod vedením Jamesa a Tracie Tinghitelleových, ktorí sa venujú vývoju olejovoskových produktov od roku 1982 na Floride v USA.

 • ODIE´S OIL je finálna povrchová úprava dreva a jeho stabilizátor – bez rozpúšťadiel, netoxický, potravinársky nezávadný a účinný už v jednej vrstve. Môže sa použiť na akékoľvek interiérové a exteriérové aplikácie. Používa sa na drevo, epoxidovú živicu, kameň, betón, hlinu, tehlu, kov, plast a kožu. Neobsahuje žiadne chemikálie, tvrdidlá ani sikatíva (sušidlá). Taktiež sa mu zďaleka vyhli rôzne „plnivá“ či rafinované oleje nízkej kvality, ktoré bývajú obľúbenou prísadou niektorých výrobcov z dôvodu lacnejšej výroby.
 • ODIE´S na rozdiel od syntetického, epoxidového či polyuretanového laku, ktoré fungujú ako samostatné povrchy nalepené na dreve, pôsobí plastickým a živým vzhľadom.  Svojím zložením vytvára väzby s drevom na niekoľkých úrovniach a stáva sa tak jeho súčasťou.
 • Produkty ODIE´S OIL sú extrémne výdatné, štandardne dokážu pokryť až 20-násobok plochy v porovnaní s bežnými povrchovými úpravami dreva.
 • Všetky obsiahnuté zložky ODIE´S OIL sú selektované na základe čistoty a prvotriednej kvality.  Základné zložky sú následne zmiešané ručným procesom, ktorý zaručuje efektívny produkt ohľadom prácnosti, výdatnosti a súčasne prvotriedny finiš a stabilizátor. ODIE´S má smotanovú, jemne jantárovú farbu a konzistenciu podobnú medu s príjemnou osobitou vôňou.
 • Presné zloženie je výrobným tajomstvom rodiny Tinghitelleových
 • ODIE´S neobsahuje škodlivé prchavé organické látky (VOC) a je absolútne bezpečný pre ľudí,  zvieratá, životné prostredie – planétu.
 • Obsahuje prírodné UV inhibítory – poskytuje ochranu voči slnečnému žiareniu.

 

Produkty ODIE´S OIL podľa použitia v praxi

UNIVERSAL FINISH & POLISH

ODIE´S OIL Universal finish and polish, ekologický olejovosk.

Najpoužívanejší  a najuniverzálnejší kúsok z rodiny produktov ODIE´S.  Zmes výlučne prírodných olejov a voskov v pomere 70:30. Používa sa hlavne ako finálna povrchová úprava – stabilizácia dreva a drevených výrobkov. Je možné ho použiť samostatne, alebo systémom vrstvenia produktov ODIE´S. Je svetlojantárovej farby a má konzistenciu tekutého medu.

 • pre interiér aj exteriér
 • 100% prírodný povrch
 • jednokroková aplikácia (monocoat system)
 • bezkonkurenčná výdatnosť 12 – 40 m² z 266 mL balenia (v závislosti od stupňa výbrusu a nasiakavosti podkladu)
 • aplikácia možná na rôzne typy povrchov a podkladov
 • obsahuje prírodné UV inhibítory

Videonávod správnej aplikácie UNIVERSAL FINISH & POLISH otvoríte kliknutím na tento odkaz

 

FINISH for WOOD FLOORS

ODIE´S OIL Finish for wood floors

Identický produkt ako Universal finish & polish určený na povrchovú úpravu drevených podláh. (Etiketa balenia uvádza špecifické postupy). Samozrejme na drevené podlahy a parkety môžete použiť taktiež  Universal finish & polish.

Videonávod správnej strojovej aplikácie ODIE´S OIL otvoríte kliknutím na tento odkaz

 

ODIE´S WOOD BUTTER

ODIE´S WOOD BUTTER superekologický finiš nielen na drevo.

Zmes výlučne prírodných olejov a voskov v pomere 50:50. Používame ho samostatne, alebo v kombinácii s ostatnými produktami ODIE´S OIL. Vyšší podiel voskov sľubuje väčší lesk a zvýšenú oteruvzdornosť. ODIE´S WOOD BUTTER je vynikajúci prostriedok aj na stabilizáciu vlhkého reziva. Po jeho aplikácii umožňuje drevu zosychať rovnomerne, čím vo veľkej miere predídeme krúteniu a praskaniu drevných vlákien. Má svetlojantárovú farbu a konzistenciu tuhého medu. Pred aplikáciou je vhodné ho trením (pokojne medzi prstami) jemne zahriať.

 • pre interiér aj exteriér
 • 100% prírodný povrch
 • jednokroková aplikácia
 • bezkonkurenčná výdatnosť až 55 m² z 266 mL balenia (v závislosti od stupňa výbrusu a nasiakavosti podkladu)
 • aplikácia možná na rôzne typy povrchov a podkladov
 • obsahuje prírodné UV inhibítory

Videonávod správnej aplikácie ODIE´S WOOD BUTTER otvoríte kliknutím na tento odkaz

 

ODIE´S WAX

ODIE´S WAX na zvýšenie ochrany a lesku.

Zmes výlučne prírodných olejov a voskov v pomere 30:70. Používa sa hlavne ako finálna úprava dreva a mnohých iných povrchov. Je vhodný ako samostatný nános, alebo v kombinácii s ostatnými produktami ODIE´S OIL. Vysoký podiel voskov predurčuje tento finiš na dosiahnutie vysokých leskov a zabezpečuje skvelú oteruvzdornosť. Taktiež je schopný vyplniť a zaleštiť mikropraskliny a škrabance na povrchoch. Povrch napriek tomu ostáva priedušný čím fantasticky stabilizuje drevo a zároveň mu umožňuje „dýchať“. Je svetlojantárovej farby, tuhej až lámavej konzistencie a príjemnej vône. Pri aplikácii je vhodné naniesť na upravovaný povrch malé úlomky ODIE´S WAX a následne zapracovávať do povrchu.

 • pre interiér aj exteriér
 • 100% prírodný povrch
 • pre najvyšší lesk
 • jednokroková aplikácia
 • bezkonkurenčná výdatnosť viac ako 93 m² z 266 mL balenia (v závislosti od stupňa výbrusu a nasiakavosti podkladu)
 • aplikácia možná na rôzne typy povrchov a podkladov
 • obsahuje prírodné UV inhibítory

Videonávod správnej aplikácie ODIE´S WAX otvoríte kliknutím na tento odkaz

 

ODIE´S  SUPER PENETRATING OIL

Penetračný olej ODIE´S Super penetrating oil

Zmes výlučne prírodných olejov a voskov v pomere 90:10, s prídavkom citrusového rozpúšťadla. Ideálny na penetráciu resp. vyrovnanie nasiakavosti mäkších druhov drevín, skvele funguje aj na tvrdých a exotických drevinách. Možno ho používať samostatne, taktiež je možné použiť na finálne vrstvy ostatné produkty ODIE ´S OIL. Vysoký podiel olejov zabezpečuje predovšetkým skvelé penetračné vlastnosti, ale taktiež zanecháva matnejší vzhľad povrchu. Tento produkt ako jediný z rodiny ODIE´S OIL je možno pohodlne nanášať štetcom ako náterovú hmotu. Je svetlojantárovej farby, po rozmiešaní veľmi tekutej konzistencie s príjemnou citrusovou vôňou.

 • pre interiér aj exteriér
 • 100% prírodný povrch
 • vysoké penetračné schopnosti
 • skvelé moridlo v kombinácii s pigmentami CREATIVE COLOURS
 • jednoduchá aplikácia
 • výdatnosť 50 – 80 m² z 946 mL balenia (v závislosti od stupňa výbrusu a nasiakavosti podkladu)
 • aplikácia možná na rôzne typy povrchov a podkladov
 • obsahuje prírodné UV inhibítory

Videonávod správnej aplikácie SPO na priečnom reze otvoríte kliknutím na tento odkaz

Videonávod ako aplikovať SPO na pozdĺžny rez dreva

 

ODIE´S DARK

ODIE´S DARK

Zmes výlučne prírodných tmavých olejov a voskov v pomere 70:30. Produkt identický s ODIE´S OIL UNIVERSAL FINISH čo sa týka pomeru olejov a voskov a výslednej konzistencie. Zmes je tvorená hlavne tmavými prírodnými olejmi a voskami. Nehľadajte tam žiadne umelé pigmenty. Skvele funguje s tmavšími a tmavými drevinami ako dub, orech, mahagón, skvelý je aj na čerešni. Ľudovo povedané dodá drevu akýsi jemný a decentný make up, ale vo všetkej prirodzenosti dreviny. Jeho pôsobením sa prirodzene tmavé miesta nádherne zvýraznia. Na svetlých drevinách ako buk, javor pôsobí ako jemné moridlo a dodáva punc tmavším častiam dreva.

Videonávod správnej aplikácie ODIE´S DARK na drevené podlahy

 

ODIE´S DARK BUTTER

ODIE´S DARK BUTTER v prírode.

Zmes výlučne prírodných tmavých olejov a voskov v pomere 50:50. Produkt identický ako ODIE´S WOOD BUTTER čo sa týka pomeru olejov a voskov, výslednej konzistencie a spôsobu spracovania. Je tvorený hlavne tmavými prírodnými ingredienciami.

 

ODIE´S OXI OIL

ODIE´S OXI OIL

Zmes výlučne prírodných olejov a voskov v pomere 70:30. Obsahuje prirodzene oxidujúce oleje, ktoré vekom tmavnú a dodajú drevu kontrast a vzhľad patiny. Jeho pôsobením sa tmavé časti dreva vekom nádherne zvýraznia, čiže výsledky nie sú viditeľné ihneď. Postupom času sa na povrchu dreva vytvorí tmavá patina s takou hĺbkou, akú len ťažko napodobníte moridlami. Ak chcete, aby vaše drevo stárlo prirodzene a s gráciou je ODIE´S OXI OIL správna voľba. Je výnimočne vhodný pre použitie v interiéri. Pre exteriér sa neodporúča. Je vhodný na všetky druhy dreva, domáce aj exotické. Odporúča sa hlavne na tmavšie typy drevín. Je svetlojantárovej farby a má konzistenciu tuhnúceho medu.

 • pre interiér
 • 100% prírodný povrch
 • jednokroková aplikácia (monocoat system)
 • bezkonkurenčná výdatnosť 12 – 40 m² z 266 mL balenia (v závislosti od stupňa výbrusu a nasiakavosti podkladu)
 • aplikácia možná hlavne na podlahy, dvere, nábytok, misky, kuchynské doplnky a iné
 • obsahuje prírodné UV inhibítory

 

Produkty ODIE´S OIL – pigmentovanie

Mr. Cornwalls CREATIVE COLOURS

Mr. Cornwalls CREATIVE COLOURS pre produkty ODIE´S OIL

Kreatívne farby Mr. Cornwalls sú stopercentne čisté jemne mleté ​​pigmenty vytvorené špeciálne pre farebné stvárnenie vašich predstáv. Tieto pigmenty je možné zmiešať so všetkými povrchovými úpravami ODIE´S a vytvoriť tak dekoratívne povrchy, umelé patiny a farebné ochranné povrchy pre nábytok a podlahy.

Mr. Cornwalls CREATIVE COLOURS farebné odtiene

K dispozícii je 10 farebných odtieňov: Titanium white, Yellow, Red, Port wine, Bristol brown, Chocolate brown, Espresso, Green, Ultramarine blue, Black. Ich vzájomnou kombináciou je možné vytvoriť nespočetne veľa ďalších farieb.

 To je obrovská výhoda ODIE´S:  jeden produkt – tisíce odtieňov.

Ako na pigmentovaný povrch s ODIE´S OIL?

Najčastejšie vytvárame farebné odtiene pridaním potrebného množstva pigmentu do výrobkov ODIE´S: UNIVERSAL FINISH (UF), alebo SUPER PENETRATING OIL (SPO). Rozdiel je v tom, že zatiaľ čo SPO bude fungovať ako moridlo, pigmentovaný UF bude pôsobiť ako moridlo a vrchná vrstva v jednom.

Takže odhadované množstvo vybraného pigmentu prisypeme do potrebného množstva ODIE´S. Dôkladne premiešame a nanesieme na pripravené drevo. Následne zapracujeme bielym padom a ihneď zotrieme bavlnenou handrou. Aký výsledok čo sa týka sýtosti uvidíme na dreve, tak bude vyzerať aj výsledný náter. A teraz podľa toho, akú výslednú sýtosť potrebujeme, buď prisypeme pigment pre jej zvýšenie, alebo doplníme olej pre jej zníženie. Jednoduché, však?

Malé upozornenie: Jediný krát, kedy pri práci s ODIE´S OIL používame rukavice je práca s pigmentami. Niežeby neboli ekologické, to teda nie, ale v kombinácii s naším olejovoskom držia pekelne dobre, hlavne na rukách.

Povrchová úprava ODIE´S OIL v kombinácii s Mr. Cornwalls

ODIE´S OIL s pigmentom Espresso. Nanesenie a zapracovanie bielym padom.

Povrchová úprava ODIE´S OIL v kombinácii s Mr. Cornwalls. Zotretie náteru.

ODIE´S OIL s pigmentom Espresso. Zotretie bavlnenou handrou.

Videonávod ako správne aplikovať pigmenty do ODIE´S OIL

 

Aplikačné pomôcky

Produkty ODIE´S OIL si vyžadujú svojský spôsob spracovania a tomu sú prispôsobené aj aplikačné pomôcky. Presný postup aplikácie sme si prebrali v našom blogu ODIE´S OIL – ako s ním pracovať . Tu si povieme viac o druhoch a použití nanášacích pomôcok.

 • Prvá vec ktorú použijeme je miešacia palička, či drievko. ODIE´S treba vždy dôkladne premiešať, aby sa prepojili usadené a ztuhnuté oleje a vosky. Nepodceňte to.
 • Nasleduje plastová nanášacia karta – stierka, alebo molitan. Pri bežných pozdĺžnych rezoch používame stierku na rýchle, presné a rovnomerné pokrytie povrchu. Pri priečnych a veľmi silno savých rezoch je lepšie použiť na rozotieranie molitan. Predídeme tak možným fľakom, ktoré sa môžu vyskytnúť, ak sa olej na dreve okamžite nerozotrie.

Pri nanášaní ODIE´S produktov platí zásada: „menej je viac“. Produkty ODIE´S sú extrémne výdatné a už z malého množstva obsiahnete veľkú plochu.

 • Ďalší v poradí je nanášací pad. Je to vlastne plastová vlna, farebne odstupňovaná podľa stupňa zrnitosti. Je dostupná v rôznych prevedeniach podľa účelu použitia (ručný, strojný…). Na zapracovanie olejovosku do povrchu používame najviac bielu, ktorá má zrnitosť 4000. Občas sa využíva šedá o zrnitosti 600 a minimálne červená so zrnitosťou 320. Obecná teória hovorí, že na zapracovanie olejovosku používame pad so zrnitosťou o stupeň vyššou ako je prevedený finálny výbrus dreva.

V praxi platí, že v prípade výbrusu dreva do zrnitosti 400 používame pad šedý a nad zrnitosť 500 použijeme pad biely. Inak bielym padom nič nepokazíte ani pri nižších zrnitostiach, maximálne sa skôr zoderie.

 • Finálna aplikačná pomôcka je stieracia handra. Mala by byť bavlnená, hrubá, skrátka silno nasiakavá. Pri zotieraní ju vždy natáčame tak, aby sme stierali  jej čistou časťou.

ODIE´S OIL sa musí po nanesení, zapracovaní a odpočinutí zotrieť dosucha bavlnenou handrou! Je to zásadný krok.

Aplikačné pomôcky pre produkty ODIE´S OIL

 

Mat alebo lesk?

Otázka matného a lesklého vzhľadu je samostatná kapitola. Na stupeň lesku v ODIE´S úpravách vplývajú 3 základné faktory, ktoré spolu navzájom súvisia. Sú to:

 1. Hodnota výbrusu ošetrovaného materiálu
 2. Vzájomný pomer olejov a voskov v nátere
 3. Počet vrstiev náterov a ich vzájomná kombinácia

1. Hodnota výbrusu ošetrovaného materiálu:

Tu platí, že čím nižšou zrnitosťou brusiva opracujeme ošetrovaný materiál, tým matnejšie vzhľady dostaneme. Napríklad pri zrnitosti 120 pôjde výsledný vzhľad pri ošetrení s ODIE´S OIL do polomatu. S lesklejším vzhľadom môžeme počítať tak od zrnitosti 600. Pri zrnitosti 2000 a viac sa navyše k lesku pripája „zrkadlový efekt“.

Tiež platí pravidlo, že pri postupe výbrusu neskáčeme z hodnoty zrnitosti 60 rovno na 240 a následne na 800. Výbrus budujeme pekne, postupne ako sa sluší a patrí napr. 60, 80, 100, 120, 180, 240, 320 ………. Skrátka keď chceme mať „zrkadlo“, výbrus nesmieme zanedbať.

2. Vzájomný pomer olejov a voskov v nátere:

Pomer olejov a voskov je zaujímavá vec. Všeobecne platí, že oleje hĺbkovo penetrujú, udržujú drevo svieže a ich vzhľad je skôr mat až polomat. Vosky zase zvyšujú ochranu, oteruvzdornosť a výsledný lesk. Na dosiahnutie rôznych stupňov lesku, môžeme použiť rôzne produkty ODIE´S OIL.

3. Počet vrstiev náterov a ich vzájomná kombinácia:

ODIE´S OIL má k dispozícii tzv. „Svätú štvoricu produktov“, ktoré poskytujú vo výsledku odlišné odlesky. Sú to SUPER PENETRATING OIL (SPO), UNIVERSAL FINISH and POLISH, WOOD BUTTER a WAX.

 • Ak teda napríklad budeme chcieť matnejší povrch, drevo vybrúsime max. do zrnitosti 240 a s časovým odstupom medzi nátermi nanesieme 2 x SPO. (Obsahuje 90% olejov a 10% voskov).
 • Ak budeme chcieť povrch vysoko lesklý, vypracujeme povrch nad zrnitosť 2000 a molitanom nanesieme UNIVERSAL FINISH and POLISH 1 až 2 vrstvy s časovým odstupom 24 hod. POZOR na správne zotretie!
 • Vysoko lesklý povrch môžeme dosiahnuť aj pri nižšom výbruse povedzme o zrnitosti 320. Samotný lesk sa buduje vrstvením produktov. Tak napríklad aplikujeme 1x UNIVERSAL FINISH, následne 1x WOOD BUTTER a 1x WAX. Vždy dodržujeme časové odstupy medzi nátermi a správne zotretie! Alebo alternatívne 1 x SPO, 1 x UNIVERSAL FINISH a 1x WOOD BUTTER.

Tento postup môžete zhliadnuť v nasledujúcom videu

Základné produkty ODIE´S OIL

Produkty ODIE´S OIL pekne pohromade

Produkty ODIE´S OIL pekne pohromade

A na záver malá báseň

Superfiniš z Ameriky – žiadne finty, žiadne triky

Ladí s drevom, vábi vzhľadom – na podlahe, stole aj von

Tak neváhaj a vyskúšaj – SVEGAL ho má na predaj!!!

—————->> CHCEM KÚPIŤ <<——————-
—————->> CHCEM KÚPIŤ <<——————-

 

Dúfam, že sme Vám týmto článkom pomohli zorientovať sa vo svete ODIE´S OIL. Za firmu SVEGAL váš Marek Jantošovič.

Podobné články

Zvislé plochy kamenných kobercov

Spôsobov aplikácie zvislých plôch kamenného koberca je niekoľko. V minulosti sa používal hlavne spôsob za použitia klasického debnenia (šalungu), kedy sa zvislé plochy zašalovali a zmes živice a kameniva sa natlačila do vnútra.

Kamenný koberec – ako na to.

Kamenný koberec so špeciálnou epoxidovou živicou CHS-EPODUR STONE UV je unikátny drenážny systém na estetickú povrchovú úpravu rôznych povrchov. Je mrazuvzdorný, protišmykový, odoláva posypovým soliam a olejovým produktom. Ak ste priemerne zručný domáci majster náklady na pokládku môžete ušetriť a položiť si kamenný koberec sami. V tomto blogu vám povieme ako na to.

Liata podlaha a jej cena

Malé zamyslenie nad tvorbou ceny liatych podláh. Súhrn všetkých faktorov, ktoré ju ovplyvňujú. Dozviete sa prečo u kamaráta majstri pýtali menej a Vám účtovali viac za tie isté m².

Máte nejaké otázky? Neváhajte nás kontaktovať